SVATÁ HELENA

Prozdravi.cz

Co je nového ve škole v obci Svatá Helena

Tradiční jarní soutěžení

Místní děti už jsou zvyklé, že na jaře se rozjíždí marathón různých soutěží. Nejinak tomu bylo letos na jaře.

Rumunské Ministerstvo školství (MECI) opět zorganizovalo olympiádu ve slovanských jazycích. Soutěž byla určena žákům 7. a 8. tříd. Župní kolo se letos nekonalo, protože dětí bylo tak málo, že postoupily rovnou do Temešváru na celostátní kolo. To proběhlo od 6. do 9. dubna 2010. Naši školu reprezentovalo 6 dětí: Anička Eliášová, Ester Peková, Monika Mocková a Daniela Mocková ze 7. třídy, dále Joza Eliáš a Franta Merhaut z 8. třídy.

Helenské děti mohou být s výsledky vcelku spokojené, především sedmákům se dařilo velmi dobře.

Další soutěžení s názvem „Concurs interaktiv - inteligenţa în competiţie“ proběhlo v sobotu 24. dubna 2010 na Gerniku, garantem soutěže byl tentokrát DSSČR. Šlo o soutěž dětí ze 7. a 8. třídy v rumunštině, matematice, zeměpisu a dějepisu. Na tuto soutěž bývají nejlépe připraveny děti z Eibenthalu. Z našich dětí se nejlépe dařilo Daniele Mockové, která získala 3. místo.

Poslední soutěž probíhala u nás ve Svaté Heleně. 22. května jsme přivítali 45 dětí ze 3. - 6. tříd, které měly reprezentovat své vesnice v soutěži z českého jazyka. V místní škole se sešly domácí děti, dále děti z Gerniku, Eibenthalu, Rovenska, Bigru a Moldavy Nouă. Jako každoročně připravili učitelé z České republiky všem třídám dva úkoly – test z českého pravopisu a krátký úkol ze slohu. Po splnění úkolů měly děti přestávku, během níž si mohly jít prohlédnout vesnici.

Při vyhlášení výsledků se děti ze Svaté Heleny radovaly nejvíc. Získali jsme celkem 7 ocenění (1. místa Verunka Mocková, Ilonka Peková a Štěpa Hruza, 2. místo Veronika Peková, 3. místo Veronika Kunová, 4. místa Venca Eliáš a Emil Eliáš). Ale úspěšné byly i děti z Bigru, Gerniku, Eibenthalu i z Moldavy Nouă. A je nutno zdůraznit, že ceny byly tentokrát velmi zajímavé: nikoliv obvyklá spotřební elektronika, ale krásné stavebnice LEGO. Děti s nimi byly velmi spokojené, většina z nich něco takového dostala poprvé v životě.

Je nutno vyjádřit poděkování DSSČR, bez jehož finanční pomoci by se podobné soutěže nemohly uskutečnit. Je dobře, že i v době finanční krize Svaz našel prostředky na pořádání takových soutěží. Děti si tuto pozornost jistě zaslouží.

Několik fotografií ze soutěží

(kliknutím na obrázek zvětšíte do plné velikosti)

Olympiáda ve slovanských jazycích – soutěžící děti české národnosti

Soutěž v rumunštině, matematice, zeměpisu a dějepisu – děti ze Svaté Heleny na gernické návsi

Soutěž v rumunštině, matematice, zeměpisu a dějepisu - děti ze Svaté Heleny na gernické návsi

Soutěž v českém jazyce pro děti ze 3. – 6. tříd – před penzionem Elis na Coronini
Soutěž v českém jazyce pro děti ze 3. – 6. tříd – před penzionem Elis na Coronini

Vánoční besídka

Vánoční besídka se uskutečnila překvapivě brzy – už 11. prosince 2009. Všem rumunským učitelům totiž hned potom začínalo neplacené volno, které trvalo až do konce kalendářního roku.
Slavnostní výzdobu tělocvičny obstaraly děti z keramického kroužku. Vyrobily totiž zají-mavé ozdoby na stromek z kartónu. K dobré atmosféře přispěl i děda Mráz, který si našel čas a přišel mezi děti. Vystoupily postupně všechny děti z mateřské školky i ze základní školy. Programu přihlíželo mnoho rodičů a téměř všichni učitelé.
Nejlepší vystoupení měly děti z II. stupně. Rumunské koledy v jejich podání zněly velmi dobře. O to, aby děti tak dobře zpívaly, se zasloužili především učitelé Ilie Gruescu a Ionela Băloi. O zakončení besídky se postarali malí flétnisté, kteří zahráli jednu koledičku. Nakonec byly dětem z keramického kroužku slavnostně předány jejich výrobky.
A na úplný závěr dostali všichni školáci nadílku od DSSČR – dárkové tašky.

Děti z mateřské školky při školní besídce

Nejstarší školní děti pod vedením pana učitele Gruescu

Zahájení školního roku 2009 - 2010

Nový školní rok byl zahájen v pondělí 14. září 2009. Letos nastoupilo 17 dětí na I. stupni a 15 dětí na II. stupni. Děti uvítala nová paní ředitelka škol Coronini a Svatá Helena paní Călescu. Dále bylo přítomno dalších pět učitelů.

Do konce září se vyjasňovalo, kteří učitelé budou v naší škole učit. Situace je již stabilní, škola běží bez větších problémů.